DE SK CZ
01.02.2017

Hledáme lékaře pediatry

Přijmeme lékaře / lékařky s atestací v oboru pediatrie

28.01.2016

Příjmeme lékaře - rehabilitační a fyzikální medicína

Hledáme lékaře s atestací v oboru rehabilitace a fyzikální medicína

Všetky aktuality
Dnes je: 25.02.2020
1 CHF = 0 EUR
Kontaktní formulář
>> REFERENCIE >> Marta Kotková

Marta Kotková


späť

 

 

 

 

 

 

Jak přežít začátky ve Švýcarsku

Finance:

-          Váš počáteční vklad = Cca 30.000,- è100.000,- Kč  (1300,- à5.000,- Fr.) ,tato investice se vám brzo vrátí, ale bohužel bez tohoto vstupního kapitálu to jinak nejde

-          Byt = 700 -1500,- Fr./měsíc

-          Kauce =1x, 2x nebo i 3x nájemné ( 700 -4500,-Fr.) , toto lze pro začátek ušetřit, pokud budete bydlet u rodiny, nebo v nějakém zařízení

-          Zdravotní pojištění = 200-330,- Fr./měsíc

-          Internet + TV = 49,- Fr./měsíc + vstupní poplatek 49,- Fr., zaleží, jak moc potřebujete internet, ale bez internetu byt jen těžkom najdete, ale pokud budete mít nějaký výhodný tarif z ČR?

-          Švýcarská SIM karta = 20,- Fr.

-          Jídlo = 100-300,- Fr.

-          Benzín –jízdenky = 80 – 200,-Fr. (záleží na vzdálenosti bytu od práce)

-          Dálniční známka = 39,- Fr. ( existuje pouze celoroční)

-          Založení účtu = 30,- Fr.

-          Poplatky pro pobyt = 35,- Fr.

-          Poplatek za vydání povolení k pobytu = 38,- fr.

-          Pojištění osoby + domácnost = 180 – 330,-Fr. (doporučuji; většina Immobilienagentur to vyžaduje)

 

Bydlení:

-          Pokud vám zaměstnavatel neposkytl ubytování, potom si musíte bydlení zajistit sami a to již před odjezdem.

-          Pronájem bytu na dálku je nemožný, protože vše se odehrává přes Immobilienagenturu, která byty pronajímá. Nejprve jste pozváni na tzv. „Besichtigung“ – neboli prohlídku, vyplníte dotazník, pošlete do agentury a čekáte, jestli vás vyberou. Samozřejmě nemáte ještě „povolení k pobytu“ a budete tu jako začátečník, což je pro agenturu negativní známka a byt je téměř nemožné dostat. Nezáleží na tom, zda máte pracovní smlouvu a dostatek peněz na kauci, prostě bez povolení k pobytu a dostatečně dlouhé doby ve Švýcarsku byt nedostanete a dají vždy přednost někomu jinému.

-          To ale neznamená, že nemáte šanci !!!

-          Zajistěte si bydlení na měsíc a déle např. přes: www.airbnb.ch, (bydlíte  u nějaké rodiny), vyberete lokalitu, datum a zaplatíte pohodlně ze svého domácího účtu, nebo přes internet vyhledejte penzion apod. Zde vám bude pro začátek poskytnuto bydlení se vším všudy a budete mít dostatek času najít si vlastní bydlení a bez stresu. Bonusem je často i to, že rodina vám pro začátek poskytne spoustu cenných rad, nehledě na to, že se stanete na nějakou dobu součástí rodiny a často vzniknou i nová přátelství. Poznáte kulturu země, kulturu města a žití ve Švýcarsku vůbec. Nevýhodou je, že se musíte přihlásit k pobytu na místním úřadě (Gemeinde), zaplatit poplatek a pokud najdete vlastní byt, pak znovu platíte poplatek. Není to mnoho, ale musíte počítat i s takovými výdaji.

-          Doporučuji veškerý volný čas investovat do hledání bytu a prohlídek, protože pokud budete mít střechu nad hlavou, pak budete mít čas věnovat se dalším neméně důležitým aktivitám, jako je zdokonalování jazyka, zejména švýcarštiny, dále poznávání života a kultury vůbec. Počítejte s tím, že pracovní tempo ve Švýcarsku je velmi namáhavé a budete potřebovat vlastní klid k nabrání nových sil pro svou práci.

-          Pokud se vám podaří získat byt, vše se odehrává přes poštu, tudíž dostanete smlouvu od agentury, podepíšete a pošlete poštou zpět a tel. si jen domluvíte předání bytu. Při předávání bytu musíte složit dohodnutou kauci.

-          Můžete se zkusit dohodnout s agenturou a kauci na byt zajistit přes pojišťovnu, např. www.firstcaution.ch. Tzn., že neplatíte kauci, ale pojistíte se u daného ústavu a pokud by bylo třeba, tak tento ústav za Vás zaplatí to, co by se platilo z kauce. Cena je okolo 80 – 200,- Fr./ROK. To je velmi výhodné, protože ušetříte na kauci až 4500,- Fr. A můžete tyto peníze investovat do zařízení bytu.

-          Byty jsou většinou bez nábytku (möbliert x unmöbliert). Mně se např. velmi hodila nafukovací matrace, kterou jsem si vzala z domu, protože jinak bych pro začátek musela spát na zemi. V bytě je jen koupelna a kuchyňská linka. Někdy tam nejsou ani zabudované skříně, takže vše budete muset koupit. Využijte portál: www.tutti.ch, www.ricardo.ch, zde téměř zadarmo můžete pořídit nábytek a vše možné. Nebo existují tzv. „BROCKI“ obchody a to jsou obchody s použitým zbožím a zde je vše taky velmi levné. Např. nejlevnější nová sedačka je asi v Ikei a stojí cca 200,- Fr.. V Brocki měli 50% slevu na nábytek a téměř novou rozkládací sedačku jsem pořídila za 44,- Fr. Jinak se dá využít slev v obchodech a není špatný obchod „CONFORAMA“.

-          Adresy pro vyhledávání bytů:

http://www.tutti.ch/

http://www.homegate.ch/

https://www.comparis.ch/

http://www.newhome.ch/de/home.aspx?pc=new

aj., zadáte do vyhledávače.

Zdravotní pojištění:

Abych pravdu řekla, tak se v tom moc nevyznám, ale pro začátek si založte nejzákladnější povinné pojištění a vždy do konce listopadu daného roku můžete pojišťovnu či pojištění změnit, tedy 1x za rok.

Internet, TV a mobil:

Švýcarský mobil je nutnost. Zaprvé ho vyžaduje zaměstnavatel, zadruhé pro veškeré kontakty a agentury je lepší mít švýcarské číslo, budí to dojem, že jste tu už delší dobu.

-          Lebara = má výhodné volání do ČR a na Slovensko, téměř zadarmo do pevných sítí

-          Swisscom = výhodnější volání po Švýcarsku

-          jinak SKYPE aj.

K těmto tarifům můžete výhodně pořídit i TV a Internet, pozor na pokrytí signálu. V bytě se dívejte zda má „ISDN Anschluss“, tj. kabelové připojení a je buď Cablecom UPC, nebo Swisscom. Ostatní informace zjistíte na internetu.

Jídlo:

Záleží jací jste jedlíci, ale dobře se nakupuje v Lidlu, Aldi a Micro. Nějaké zásoby z domu se pro začátek hodí, ale pozor na hranicích, můžou vám to zabavit.

 

 

Kuřáci:

Pouze jeden karton na osobu přes hranice. Cigarety tu stojí 7,50 - 10,00 Fr./balíček. Zaměstnavatel kouření toleruje v rámci vlastní pauzy, všude jsou vyhrazené kuřácké zóny. Musím říct, že se tu kouří snad víc, jak u nás.

Benzín a cestovné:

Pokud budete používat vlastní auto, záleží na vzdálenosti zaměstnání od bytu. Normálně se tu jezdí až 100km za prací, všude jsou dálnice a ujedete tuto trasu za 30-50 min. Benzín a nafta 1,79 -1,99 Fr./litr. Jízdenka na MHD v městě cca 79,- Fr., ale asi záleží i na městě a zóně. Já jezdím na kole. Je tu velmi populární elektrokolo, jezdí na něm snad všichni od dětí až po pokročilé seniory, ale stojí tu od 1299 – 4500,- Fr. Je tu dost drahé, za to pořídíte i slušnou ojetinu. Jinak je dobré si do roku zde pořídit švýcarské auto s švýcarskou známkou. Bez dálniční známky se tu neobejdete.

Účet, konto:

Založit účet se vám nepodaří pro začátek nikde jinde, než na poště. Banka vám bez povolení k pobytu konto neotevře. Důležité je vědět, že jakmile budete mít účet na poště, tak si ihned vyžádejte na Gemeinde (místní úřad) „potvrzení o bydlišti“ (Wohnsitzbestätigung) a tento doklad předejte na poště k svému účtu, protože se může stát, že peníze od zaměstnavatele vám na účet přijdou, ale vy se k nim nedostanete. Musíte doložit toto potvrzení, nebo povolení k pobytu a potom vám teprve pošlou kartu a PIN a vaše finance uvolní. Platit můžete i přes internet, ale na poště je nutno zažádat o takový žlutý přístrojek, vypadá to jak kalkulačka a tím se pak připojujete k e-bankovnictví.

Povolení pobytu:

Nyní se pro začátek uděluje pouze „L“. Po roce vám pak dají „B“.  Povolení „L“ vám může komplikovat život v tom, že některé agentury na to nereflektují a nemusí vám díky tomu přidělit byt, ale nenechte se odradit. Zažádejte na Gemeinde ihned o toto povolení. Do žádosti napište, že chcete “B“. Vyřízení trvá 3 týdny až 3 měsíce, tedy než dostanete průkaz.

Pracovní nasazení, život a kulturu už popsali někteří kolegové přede mnou, takže já ji popisovat nebudu, jen souhlasím. Němčiny, resp. Švýcarštiny se nebojte, jsou celkem tolerantní a za ½ roku už budete nad věcí…jen musíte poslouchat. Nemusíte mluvit jejich řečí, ale musíte rozumět!

Přeji pevné nervy. Začátky tu nemá nikdo lehké, ale stojí za to to vydržet.

S pozdravem Marta Kotková

 

 

 


späť